Теміртау тарихи-өлкетану музейі «Музей ЗАТЫ» жаңа жобасын іске қосады!!! Әр апта сайын музей қорынан бір жәдігер көрсетіледі. Сіздерге оны жақсылап көру және жауабын табу керек: «Бұл не зат және не үшін пайдаланылады?».

WhatsApp Image 2020 06 05 at 11.36.53

ФГ-9 фото жылтыратқыш - фото баспаларды жылтыратуға және кептіруге арналған құрылғы. 1985-ші жылы Эстония КСР-ндағы рі кәсіпорындардың бірі - «Вольта» зауытында шығарылды. Бұл зауыт алуан түрлі электр қозғалтқыштарды шығарады. Музейге Теміртау қаласының тұрғыны, әуесқой-фотосуретші Виктор Вячеславович Новохацкий, өзінің жеке шеберханасынан алып, сыйлаған.

WhatsApp Image 2020 06 05 at 11.40.01

Иірімжіпті қолмен дөңгелетіп орауға арналған құрал-жабдық. 1988 жылы, тежегіш жүйелерін құрастыратын және өндіретін, Мәскеулік «Трансмаш» зауытында шығарылған. Музейге Теміртау қаласының тұрғыны Сорокина Марина Борисовна сыйға тартты.

protivog

Екінші дүниежүзілік соғыс кезеңіндегі гитлершіл Германия қарулы күштерінің газқағарына арналған контейнер, ұрыс  майданында табылған.  Музейге Ұлы Отан соғысының ардагерлері сыйлады.

24 06 2020

Қой қырқуға арналған қайшы. ХХ ғасырдың басында Carl August Picard (Германия) фирмасының ізашары – «Сarl Picard» фирмасымен шығарылған, ол жоғары сапалы металдардан жасалған құйма және пресс-қалыптарды өндіру бойынша әлемдік көшбасшылардың бірі болып табылады, ұсташылар, қаңылтыршылар және теміршілер үшін құралдар, соның ішінде балға және жаймалық қайшылардың барлық сорттарын дайындайды. Музейге арнайы қоныс аударушылардың отбасынан келіп түсті.

01 07 2020

Шұлықтарды жамауға арналған құрылғы. ХХ ғасырдың 40-жылдарының аяғында Қарлаг тұтқындары жасаған. 1951-1954 жылдар аралығында Қарлаг тұтқыны болған Левковец Мария Каноновнаға тиесілі.

07 07 2020

Қантты шағуға арналған қысқаштар. ХХ ғасырдың 60-шы жылдарына дейін дүкендерде конус тәрізді кесектер түріндегі алтын-қоңыр түсті қант сатылды, олардың пішіні мен мөлшері бірқалыпты болмаған. Әрбір асүйде аспаптардың бүкіл арсеналы болды: қант қысқаштары, балта- пышақ және қантқа арналған ыдыс. Қысқаштар Златоуст аспаптар жасайтын комбинатында шығарылды.