2019 жылы 14 наурызда Теміртау қалалық тарихи-өлкетану музейінде жаңа форматта іс-шара өтті. Бұл музейлік тимбилдинг.

"Тимбилдинг" аудармасында "команда құру" дегенді білдіреді және әдетте корпоративтік іс-шараларды өткізуде пайдаланылады. Музейлік тимбилдинг - бұл команданың интеллектуалдық және басқа да жағынан толық бірігуі.  Қала жастары бірінші музейлік тимбилдингке аса қызығушылық танытып, қатысуға асықты.

Бұл іс-шара ХХІ ғасырдың балаларына арналған, өйткені олар үшін тарихи суреттер құпияға толы. Қатысушылар ХХ ғасырда не болғанын түсінуге тырысты, бірақ мұны тек командамен ғана шешуге болады.

Қатысушылар уақытқа 6 чекпоинттан (бақылау нүктелері) өтті, онда әр түрлі тапсырмаларды орындады.

Бірінші чекпоинтте арқан тұзағы ұсынылды, онда қатысушылар музей жәдігерінің бөлшектерін жинап, олардан механикалық ет тартқышын жинап, оның жұмысын көрсетті. Бұл тапсырманы орындағаннан кейін келесі бақылау нүктесіне қол жеткізді.

Бағыт бойынша келесі чекпоинтте командалар жұмбақтар шешті, ал болжамдарды тимбилдинг үшін "арнайы құрылғы" көмегімен жазып алды. Жазу құрылғысынан кейін қатысушылар оны синхронды түрде қозғап, қағаз бетінде болжам жазып берді.

Келесі бақылау нүктесі этнографиялық сипатта болды, бірақ тимбилдинг тапсырмасы болып қалды. Командалар үлкен қамшы өрді. Қатысушылардың бір бөлігі болашақ қамшының сабын ұстап, қалғандары қолдарына бекітілген үш метрлік лентаны өрді. Команда тапсырмасын орындап, "Қала тарихы" залында орналасқан келесі чекпоинтке көшті.

Қатысушылардың міндеті - кірпіштен қабырға тұрғызу. Барлық құрылыс процесі соқыр тәуекелмен өтті. Қатысушылардың дауыстық командасы бойынша тиеу алаңына дейін жетіп, құрылыс материалдарын (кірпіш) зембілге салып, оны құрылыс алаңына тасып, олардан қабырға тұрғызды.

Келесі чекпоинтте командалар атақты картиналардың пазлын жинады - Ф. Решетниковтың "Тағы да екі" және Б. Кустодиевтің "Шәй ішіп отырған көпес әйел". Пазлды таяқшалардың ұшына бекітілген ілгектердің көмегімен бүктеді. Тек осылай ғана музейлік тимбилдингте әлемдік шедевр құруға болады.

Келесі чекпоинт қатысушылардың алдына, қырықбуын сияқты жылжи отырып, тарихи костюм жинау міндетін қойды.

Командалардың рюкзактарында барлық чекпоинттерді өте отырып, 6 сандық белгі жиналды. Жарыстың бастауына қайта оралып, қатысушылар фотосуретте бейнеленген оқиғалар тізбегін қалпына келтірді.

Музей тимбилдингінің тұсау кесері сәтті өтті.