3 мамырда Теміртау қалалық тарихи-өлкетану музейінде 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңіс күніне арналған «Отты естелік» инсталляциясының ашылуы өтті.

Бұл инсталляция 2018 жылы 9 мамырда басталған «Еске алу хаттары» қалалық акциясының нәтижесі болды. Акция қатысушылары үшбұрыш майдан – хаттарын бүктеп, фашизммен күресте өз өмірін қиған ұрпақтар туралы еске алу белгісіне өз есімдерімен қол қойды. Бұл естелік адам жүрегін, уақыт пен кеңістікті қамтиды, ол қазіргі ұрпақ пен біздің батыр ата-бабаларымыз арасында мызғымас байланыс жасайды. «Еске алу хаттары»  акциясына 683 адам қатысты. Акция әлі күнге дейін жалғасуда.

Инсталляцияда музейдің ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелері де қолданылды. Музей қызметкерлері бұрын Теміртау қаласының естелік кітабына енгізілмеген 48 жерлестерінің есімдерін анықтады. Инсталляция атаулы тізімдердің орны толмас шығындардың көшірмесімен, самарқандық қаза тапқан және хабар-ошарсыз кеткендің  деректерімен толықтырды.

Экспозицияның ашылуына БАҚ өкілдері мен спорттағы дарынды балаларға арналған Ә. Молдағұлова атындағы облыстық мамандандырылған мектеп-интернатының тәрбиеленушілері қатысты. Келушілер алғаш рет өлім медальонын, өлім туралы хабарламаны және қызыл армия әскерінің кітапшасын көрді. Бозбалалар мен қыздар өз бабаларының құжаттарын экспозициядан, естелік кітабынан және «Мемориал» ОБД-дан табуға тырысты, «Еске алу хаттары» акциясына қатысты.