1959 жылға қарай Теміртау қаласына Қазақстан Магниткасының құрылысына бүкіл елден 20 мыңнан астам бозбалалар мен қыздар келді. Жұмысқа келген жастардың 2 мыңнан астамы шатырлы қалашыққа орналастырылды. Антисанитария, тамақ пен ауыз судың тапшылығы, жұмыстың жиі тоқтап қалуы, қылмыстың өсуі құрылысшылардың ортасында жаппай көтеріліске алып келді.

Қайғылы оқиғаның 60 жылдығына орай, Теміртау музейі air-саяхат ұйымдастырды. Музей қызметкерлері «ТТК» журналистерімен бірге қала көшелерімен жүріп-өтіп, қала тұрғындары арасында сауалнама жүргізді. Тәртіпсіздік туралы білмеген адамдарға ,фотосуреттер мен құжаттар көрсетіліп, осы оқиғалар туралы айтылды. Кейбір қала тұрғындары, керісінше, сол үрейлі күндер туралы өз естеліктерімен бөлісті.

Air-экскурсияға қатысушылар Теміртау тарихының фактілеріне үлкен қызығушылық танытып, ертелі -кеш Теміртау картасында тарихи орындар мәңгі қалатынына үміт білдірді.