2021 жылдың 15 қазанында сағат 11.00-де Теміртау тарихи-өлкетану музейінде  «Ай жәдігері» жобасы аясында онлайн режимінде Рухани келісім күніне арналған «Беті қатпайтын атеистер одағының «Мүшелік билеті» экспозициясының ашылуы өтті.

Кеңес Одағында дін коммунизмге апарар жолдағы кедергі болып саналды, сондықтан елде белсенді атеистік насихат жүргізілді.

Оның рупорларының бірі «Атеист» газеті болды. Суретті басылым тез танымал болды. Мәскеуде «Атеист» газетінің достар Қоғамы пайда болды. Бұл қоғамның мүшелері 1925 жылы Бүкілодақтық дінге қарсы ұйым – «Атеистер одағын» құрды. 4 жылдан кейін ұйым қалыпты мінез-құлықтан бас тартуды нақты көрсету үшін «Беті қатпайтын атеистер Одағы» деп аталды.

Одақтың алғашқы ұйымдары зауыттарда, фабрикаларда, колхоздарда және тіпті оқу орындарында пайда болды. «Атеисттердің» жиналыстары, митингілері мен шерулері кеңес азаматтарының өмірінің ажырамас бөлігіне айналды. Белсенділер аулаларға діннің зияны туралы дәрістер оқыды, кейде пәтерлерге «рейдтер» ұйымдастырды - олардан иконалар іздеді және бейсаналық азаматтарды ұялтты.

Осыған ұқсас ұйым Самарқанд кентінде, болашақ Теміртау қаласында да жұмыс істеді. «КСРО-ның беті қайтпайтын атеистер одағының» мүшелік билетін Гончаров Яков Макаровичке 1938 жылы 19 қарашада КарГРЭС ұйымы тапсырған.

Яков Макарович - Днепрогэс құрылысында жұмыс істеген, ҚарГРЭС-тің алғашқы құрылысшыларының бірі.

Бүгінде Қазақстан Республикасында 18 конфессияның өкілдері бейбіт өмір сүруде. Әрбір азамат кез келген дінді ұстануға немесе атеистік нанымды ұстануға, конфессияны ауыстыруға, діни немесе атеистік насихатпен айналысуға, діни білім алуға құқылы.

Экспозицияның ашылуы тікелей эфирде музейдің Instagram парақшасында өтті.