2021 жылдың 12 қарашасында Ұлттық валюта күніне және ҚР Тәуелсіздігінің 30 жылдығына арналған «Нумизматикалық аңыздар» атты зерттеу іс-шарасы өтті.

Іс-шараның бірінші бөлімі «Нумизматика» залында өтті, онда қатысушылар музейдің ауқымды нумизматикалық коллекциясымен танысты. Шынайы монеталар мен бон негізінде олар ақшаның тарихи маңыздылығы туралы, атап айтқанда, қазақстандық теңге коллекциясының мысалында алғашқы теориялық білім алды.

Іс-шараның екінші бөлімі практикалық жеке зерттеу жұмысынан тұрды. Балалар барлық ережелер мен нормаларды ескере отырып, монеталардың музей үлгілерімен жұмыс істеу дағдыларын игерді.

Зерттеу монетаның бетін, сырт жағын және қырын анықтай білуден басталды. ХХ ғасырда соғылған монеталардың нумизматикалық аңызын және қазіргі заманғы қазақстандық ақшаны зерттеу және оқу бойынша ең маңызды жұмыс жүргізілді. 2020 жылы шыққан «Дала қазыналары» сериясынан алынған айналымдағы ақша үлгілері де зерттелді, олардың аңызы оқылып, монеталардың сырт жағындағы кескіннің сәйкестігі зерделенді.

Іс- шараның соңында балалар «Теңге – Тәуелсіздік белгісі» деп аталатын нумизматикалық экспозиция бөлімінде орналасқан «proof» сапалы коллекциялық монеталарды зерттеу барысында алған білімдерін бекітті.