29 қараша күні сағат 10.00-де Теміртау қалалық тарихи-өлкетану музейінде Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 30 жылдығын мерекелеуге арналған «Өзгерістер уақыты» экспозициясының ашылуы өтті.

«Музей ассоциациялары» жобасы аясында құрылған экспозиция Қазақстан Тәуелсіздігінің жариялануының алдындағы біздің мемлекетіміздің тарихының күрделі кезеңін, атап айтқанда, 1985-91 жылдардағы КСРО-дағы қайта құру кезеңін және кейінгі оқиғаларды: Қазақстанның Тұңғыш Президенті Н. Назарбаевтың алғашқы демократиялық сайлауын және жас республиканың қалыптасуының алғашқы қадамдарын ашады.

Экспозицияның фоны - қайта құру дәуіріне тән суреттері бар баннерлер: жартылай бос дүкендердегі кезектер мен митингілер. Қайта құру дәуірі туралы деректі және фототүсірілімдер Кеңес Одағының күйреуінен қалған тұғырларды бейнелейтін графикалық тіректерге орналастырылған. Әрбір құжат – қайта құру кезеңіндегі көптеген оқиғалардың бірі – алкогольге қарсы компания, КӘШК-нің Ауғанстаннан шығарылуы, «Невада – Семей» қозғалысы және т.б. - мұның бәрі өзгерістерге сенетін қазақстандықтардың жандарына терең әсер етті. Дереккөздерін Теміртау өлкетану музейінің қорында сақталатын көлемді жәдігерлер де растайды: самогон аппараты, алкогольсіз үйлену сценариі, жауынгер-интернационалистің берцы етігі, дозиметр, тапшы тауары бар тор сөмке, азық-түлік талондары.

Бүкіл экспозиция бойымен сызықтар өтеді, ал сызықтарда сол дәуір үшін маңызды «Қайта Құру. Жариялылық. Үдеріс» сөздері жазылған.

Экспозицияның қорытынды бөлімі 1990 жылғы 24 сәуірде Қазақ КСР Президенті лауазымы құрылған сәттен бастап 1991 жылғы 1 желтоқсанда Қазақстанда алғашқы демократиялық сайлау өткізілгенге дейінгі тарихи оқиғаларды құжаттық түрде қайта жаңғыртады.

Оқиға хроникасы Теміртау қ. үлгісінде де ұсынылған: Теміртау музейінің қорларынан алынған құжаттардың түпнұсқаларын көруге болады: Н. Ә.Назарбаевтың сайлауалды бағдарламасы, Қарағанды металлургия комбинатының үгіт парақшалары, қалалық газеттер де сайлауға қатысуға және Н. Ә.Назарбаевтың кандидатурасын қолдауға шақырады.

Деректі экспозицияның қорытынды бөлімінде 1991 жылғы 1 желтоқсандағы сайлау бюллетені және Қазақстанның Тұңғыш Президенті антының мәтіні орналастырылған.

Сайлау өткізуге арналған стенд көрмеде ерекше орын алды. Интерактивті аймақ жас келушілерге - болашақ сайлаушыларға сайлау өткізу ережелерімен танысуға мүмкіндік береді.

Экспозиция тек 1985-91 жылдар дәуірімен байланысты құжаттар мен жәдігерлер жиынтығы ғана емес, сонымен қатар үлкен білім беру жүктемесі бар ақпараттық блоктармен жабдықталған: экспозиция негізінде жоғары сынып оқушылары мен студенттерге тарих сабақтарын өткізуге болады.