2023 жылғы 8 ақпанда Теміртау қалалық тарихи-өлкетану музейінде «Тактильді реплика» музей кеңістігін интерактивті тану іс-шарасы өтті.

«Реплика» дегеніміз не? Реплика - сирек кездесетін тарихи үлгілердің көшірмелері. Жәдігерлердің көшірмелерін пайдалана отырып, біз өскелең ұрпақты қаламыздың тарихымен таныстыруды шештік.

Балаларға тактильді түрде зерттеуге 11 зат қолжетімді болады. Әр зат әр түрлі тарихи дәуірді бейнелейді және Теміртау қаласының тұрғындарымен байланысты. Мәселен, металл үккіш ХХ ғасырдың басындағы егіншілік туралы, шаруашылық өмірі туралы, патефон ХХ ғасырдың 40-жылдарындағы музыкалық атмосфераны жеткізеді, ал примус Қазақстандық Магнитка құрылысшыларының өмірі туралы әңгімелейді. Сондай-ақ, балалар құрылыс каскаларының неге түрлі-түсті болатынын, ботылар теміртаулық әйелдер арасында ең танымал аяқ киім болғанын және әр отбасы неге «Ракета» туралы армандағанын білді.

«Тактильді реплика» іс-шарасына қатысушылар әрбір тарихи затты өз бетінше іске қосып, жинай алды, іс жүзінде қолдана алды.