2023 жылғы 16 қарашада Теміртау тарихи-өлкетану музейінде 50 жылдық  музей мерейтойы аясында «Тактильді сәулет» экспозициясының тұсаукесері мен ашылуы өтті

Музей кеңістігінде алғаш рет зағип және нашар көретін адамдар үшін "Қолжетімді орта" бағдарламасы аясында жоба іске асырылды. Экспозиция жаңартылған "Тәуелсіздік жылдарындағы Теміртау" залында орналасты, онда Теміртау қаласының төрт маңызды сәулет нысаны 3D форматтағы бедерлі жазықтық плакеттерде ұсынылды:

* Тұңғыш Президенттің тарихи-мәдени орталығы

* Металлургтер монументі.

• Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқан теміртаулық жауынгерлерге арналған ескерткіш.

* Теміртау мәдениет сарайы.

Олар дәл көшірмесі емес және егжей-тегжейлі көрсетілмеген. Плакеттерді жасауға негіз болған сәулет нысандарының фотосуреттері дәл сол жерде орналасқан. Кәсіби фотограф суретке түсірді, ал суретші сол суреттердің негізінде рельефті жалпақ плакеттер жасады. Әр нысанды сипаттайтын Брайль шрифтімен жазылған түсіндірме тактильді тақтайшалар бар.

Ашылу салтанатында рельефтердің оқылуын тифлопедагог-реабилитолог В. А. Высочинский сынап көрді, ол атқарылған жұмысты жоғары бағалады. Сондай-ақ, плакет авторы, суретші-мүсінші, педагог Ю.В. Соловьев сөз сөйлеп, жобадағы жұмыс туралы айтты.