24 сәуір күні Қазақстан халқының бірлігі күніне орай «Дәстүр мен ғұрып» бағдарламасы аясында «Этнографиялық егжей-тегжей» зерттеу жобасы жүзеге асырылды.

Теміртау музейі алғаш рет ұлттық дәстүрлерді жаңа форматта көрсетті.

І кезеңде біз этнографиялық костюмдердің таныс жинағын егжей-тегжейлі талдадық. Жобаға қатысушылар қазақ, орыс, неміс, украин, татар, корей ұлттық киімдерді киді.

Әр костюмнің өзіне тән элементтері, ерекше дизайны бар. Экскурсия жүргізушілер тігу, зергерлік бұйымдар, әрлеу, ашық түстер, тартымды декор тәсілдерімен бөлісті.

Дәстүрлі халық костюмі -бұл белгілі бір халықтың ғасырлар бойғы тарихы мен өзіндік мәдениетінің көрінісі.

ІІ кезең - музыкалық аспаптар топтамасының бөлшектері бойынша талдау. Мұнда Теміртау музейі қорынан алынған: цимбалы, домбыра, балалайка, татар гармошкасы, мандолина жәдігерлерінің түпнұсқалары ұсынылды. Экскурсанттар әр аспаптың үнін естіп, қолдарына ұстап көрді.

Халық музыкалық аспаптары халықтың ғасырлар бойғы рухани және материалдық мәдениетінің ажырамас бөлігі болып табылады.

ІІІ кезең - ұлттық тағамдардың құрамын талдау.

Қатысушылар тамақ дайындады, ұлттық тағамдардың құпияларын ашты және әртүрлі тағам дәстүрлерінің ортақтығын іздеді.